News-1

Gündem

İşgalci İsrailli Yerleşimciler Ürdün Vadisi'ne Göz Dikti

İsrail işgal topraklarındaki fanatik yerleşimciler, Ürdün Vadisi'nin İsrail tarafından işgal edilmesini talep eden bir kampanya başlattı.

Eklenme: 04.10.2023 17:52:07 | Güncelleme: 04.10.2023 18:08:30
Bu Haberi
Paylaş

İsrail'deki fanatik yerleşimciler, geçtiğimiz hafta başlatılan bir kampanya ile Ürdün Vadisi'nin İsrail tarafından işgal edilmesini talep ediyor. 'Ulusal bir mutabakat' olduğu vurgusu yapılarak, işgalci İsrail hükümetine stratejik bölgeyi işgal etme çağrısı yapıldı.

Yerleşimciler, Ürdün Vadisi'nde ilhak taleplerini dile getiren tabelaları çeşitli bölgelere yerleştirerek bu konudaki taleplerini görsel olarak ifade ediyor. Ayrıca İsrailli sosyal medya hesapları da aynı talepleri sosyal medya platformu X (Twitter) üzerinden paylaşıyor.

Ürdün Vadisi'nin kuzeyindeki Ayn el Beyda Filistin köyü sakini ve insan hakları aktivisti Faris Fukaha The New Arab'a yaptığı açıklamada, "Son günlerde Ürdün Vadisi'nin çeşitli bölgelerinde bu işaretleri görüyoruz, aynı zamanda yerleşimcilerin Ürdün Vadisi'ndeki Filistinli topluluklara yönelik şiddeti de artıyor" ifadelerini kullandı.

Fukaha, "Geçen hafta yerleşimciler Eriha'nın sadece bir kilometre dışındaki Diyuk köyünde çiftçilere fiziksel saldırıda bulundu. Filistinlilerin hayvanlarına ya da diğer mülklerine yerleşimcilerin saldırmadığı tek bir gün bile yok" ve ekledi:

"Bazı yerleşimciler mevcut koşullardan, özellikle de cezasızlıktan ve Araplarla yapılan normalleşme anlaşmalarından cesaret alıyor gibi görünüyor. Tabii ki İsrail hükümetinin Ürdün Vadisi'ndeki politikası ilhakı adı konulmamış bir gerçek haline getirdi. Yerleşimlerin genişlemesi ve yerleşimcilerin şiddetinin muhafaza altına alınması, birçok Filistinli aileyi topraklarını terk etmeye ya da ekip biçmeyi bırakmaya zorlarken, aynı zamanda çevremizdeki manzara giderek daha fazla İsraillileşmiş görünüyor."

Ürdün Vadisi, Batı Şeria topraklarının yüzde 30'unu teşkil ediyor. Eriha kentinin kentsel alanı hariç tamamı İsrail tarafından 'C Bölgesi' olarak sınıflandırılıyor ve burada Filistinlilerin inşaat yapmaları yasak.