News-1

Gündem

ABD Basını: "Kassam Tugayları, İsrail'in Nükleer Silah Üssünü Vurdu!"

İsrail'in nükleer başlıklı füzelerinin bulunduğuna inanılan üssün görüntülerini inceleyen Amerikan Bilim Adamları Federasyonu Nükleer Bilgi Projesi Direktörü Hans Kristensen, savaş başlıklarının büyük olasılıkla üsten uzakta ayrı bir yerde tutulduğunu ve dolayısıyla saldırı sırasında tehdit altında olmadıklarını savundu.

Eklenme: 06.12.2023 11:03:19
Bu Haberi
Paylaş

Kassam Tugayları'nın 7 Ekim'de İsrail'in işgali altındaki topraklara yönelik düzenlediği saldırıda ateşlenen bir roketin nükleer füzelerin bulunduğu bir üssü vurduğu ve yangına neden olduğu ileri sürüldü.

ABD'de New York Times gazetesi, Kassam Tugayları'nın 7 Ekim'de işgal topraklarına düzenlediği saldırıda nükleer füzelerin bulunduğuna inanılan bir üssün vurulduğunu öne süren bir haber yayımladı.

İşgal altındaki toprakların orta kesiminde yer alan hava üssünün 7 Ekim öncesi ve sonrasında çekilen uydu görüntülerini inceleyen gazete, üssün isabet aldığını öne sürdü.

"NÜKLEER BAŞLIKLAR ÜSTEN UZAKTAYDI"

Haberde roketin üsteki füze depolarına isabet etmediği ancak buralara yaklaşan bir yangına neden olduğu kaydedildi.

Amerikan Bilim Adamları Federasyonu Nükleer Bilgi Projesi Direktörü Hans Kristensen, isabet alan hava üssünde "Büyük olasılıkla 25 ila 50 nükleer başlık taşıma kapasiteli Jericho füze rampası bulunduğunu tahmin ettiğini" belirtti.

Üssün görüntülerini inceleyen Kristensen, savaş başlıklarının büyük olasılıkla üsten uzakta ayrı bir yerde tutulduğunu ve dolayısıyla saldırı sırasında tehdit altında olmadıklarını savundu.

Tel Aviv yönetimi şimdiye kadar nükleer silahların varlığını hiçbir zaman kabul etmedi. Ancak İsrailli bazı kaynaklar ve ABD'li yetkililer ile uydu görüntüsü analistleri, ülkenin az sayıda nükleer silaha sahip olduğunu belirtiyor.

Kassam Tugayları'nın, 7 Ekim'de düzenlediği 'Aksa Tufanı' Operasyonu'nda yüzlerce roket ateşlenmiş ve aynı anda karadan da silahlı sızma gerçekleştirilmişti.