News-1

Gündem

Hamas'ın İki Numarası İsrail Suikastında Şehit Düştü

İsrail, Lübnan'ın Beyrut’taki Hamas ofisine insansız hava aracı (İHA) ile saldırı düzenledi. Saldırıda 6 Hamas mensubu ile beraber Hamas'ın iki numaralı ismi Salih El Aruri de şehit düştü.

Eklenme: 03.01.2024 10:30:17
Bu Haberi
Paylaş

Gazze'de savaş sürerken Lübnan'ın başkenti Beyrut'tan bir patlama haberi geldi. Patlama, Beyrut'un güneyinde, Hizbullah'ın kalesi olarak bilinen Dahiye Mahallesi'nde meydana geldi.

Lübnan medyası İsrail'in, Hamas'ın Beyrut'taki bürosuna insansız hava aracı (İHA) saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Saldırıda, Hamas'ın iki numarası Salih El-Aruri şehit düştü. Aruri, Hamas'ın askeri kanadı Kassam Tugayları'nın kurucularından biriydi. Ekim 2017'de Hamas'ın Siyasi Büro Başkan Yardımcılığına getirilen Aruri, siyasi kanatta İsmail Haniye'den sonra gelen isimdi. Aynı zamanda Batı Şeria'daki operasyonların da başındaydı.

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e yönelik saldırının da planlanmasında büyük payı olduğu ifade edilen Aruri'nin askeri kanadın daha güçlü hale getirilmesinde de büyük rol oynadığı biliniyor.

2015'ten bu yana Lübnan'da yaşayan Aruri, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ile yakın temas halindeydi. Hamas heyetlerinde yer aldı, sık sık seyahat edip toplantılara katıldı.

TEPKİLER ART ARDA GELDİ

Saldırıda, Aruri ile birlikte 6 Hamas mensubu daha şehit düştü. Şehitler arasında Kassam Tugayları'nın liderlerinden Semir Fendi Ebu Amir ile Azzam Akra Ebu Ammar da var.

Saldırıya ilk tepki Lübnan Başbakanı Necib Mikati'den geldi. Saldırıyı kınayan Mikati, İsrail'in Lübnan'ı savaşa çekmek istediğini söyledi.

Hamas ve İslami Cihat'tan da saldırının karşılıksız kalmayacağı açıklaması geldi. İsrail'in Aruri'yi şehit etmesinin ‘direnişi’ sona erdirmeyeceği belirtildi. Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye de saldırıyı kınadı.

Saldırı haberinin duyulmasının ardından Ramallah'ta büyük bir kalabalık toplandı. Filistinliler İsrail saldırısını protesto etti.

Aruri'nin şehadetine İran'ın da tepkisi gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Aruri'nin şehit edilmesinin, İsrail'e karşı direnişi teşvik edeceğini söyledi.

İsrail, Hizbullah'tan gelebilecek misilleme saldırısı için alarma geçti. İlk yardım teşkilatına ve güvenlik güçlerine ‘hazır ol’ talimatı verildi.

BM GENEL SEKRETERİ'NDEN İTADAL ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de Hamas liderlerinden Salih el-Aruri'nin katledilmesinin ardından bölgedeki tüm taraflara azami itidal ve gerginliği azaltma çağrısında bulundu.

SALİH EL ARURİ KİMDİR?

Salih El Aruri, Hamas'ın İsmail Haniye'den sonra gelen iki numaralı ismiydi. Aruri Hamas'ın askeri kanadı Kassam Tugayları'nın da kurucularındandı.

Aruri, 2015'ten beri Beyrut'ta yaşıyordu. Aruri, 2011'de İsrailli asker Gilad Şalid'e karşılık serbest bırakılan bin Filistinli mahkumdan biriydi.

ABD, Aruri'yi 2015'te küresel terörist ilan etti. Mal varlığına el konulan Aruri hakkında bilgi getirene 5 milyon dolar ödül vaat ediliyordu.