News-1

Gündem

Pakistan'da Parti Kongresine Bombalı Saldırı: 54 Ölü

Kongrenin düzenlendiği binada gerçekleşen saldırıda, en az 54 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 200 kişinin yaralandığı bildirildi. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Eklenme: 31.07.2023 14:35:40 | Güncelleme: 31.07.2023 16:44:47
Bu Haberi
Paylaş

Pakistan’ın Hayber Pahtunhva eyaletinde, koalisyon hükümeti ortaklarından İslam Uleması Cemiyeti Partisi'nin (JUI-F) kongresini hedef alan pazar günkü bombalı saldırıda, ölenlerin sayısı 54'e çıktı. Saldırıda yaklaşık 200 kişi yaralandı.

Saldırıda ölenlerin cenazeleri pazartesi günü defnedilmeye başlandı.

Hükümet, şu ana kadar kimsenin üstlenmediği saldırının sorumlularının bulunması için operasyonların yürütüldüğünü duyurdu.

Polis, Hayber Pahtunhva eyaletin Bajaur bölgesinde kongrenin düzenlendiği binanın içerisinde gerçekleşen saldırının arkasında IŞİD militanların olduğunu düşünüyor.

KONGREYE KATILIM BİN KİŞİNİN ÜZERİNDEYDİ

Yetkililer, kongreye binin üzerinde kişinin katıldığının tahmin edildiğini ve ölü sayısının artmasından endişe duyduklarını belirtiyor.

Ölenler arasında JUI-F'nin bölgedeki üst düzey yöneticilerinin de bulunduğunu aktaran yetkililer, saldırıda ayrıca Geo News televizyonu kameramanının yaralandığını ve durumunun kritik olduğunu kaydetti.

JUI-F lideri Fazlur Rahman ise yaptığı açıklamada, saldırıyı kınayarak, Başbakan Şahbaz Şerif'ten olayın soruşturulmasını istedi.

AFGANİSTAN'DAN TERÖR SALDIRISINA KINAMA

Afganistan Hükümet Sözcüsü Zabihullah Mücahid de son bombalama olayını kınadı. Eski adı Twitter olan sosyal medya platformu X üzerinden yayınladığı mesajda, "Bu tür suçlar hiçbir şekilde haklı gösterilemez" ifadelerini kullandı.

2023'ÜN İLK 6 AYINDA TERÖR SALDIRILARI YÜZDE 79 ARTTI

Pakistan Çatışma ve Güvenlik Çalışmaları Enstitüsünün verilerine göre, bu yılın ilk 6 ayında terör saldırıları 2022'ye göre yüzde 79 arttı.

Yılın ilk 6 ayında 271 terör saldırısı gerçekleşti ve 389 kişi yaşamını yitirdi. 2022'nin aynı döneminde 151 terör saldırısı gerçekleşmiş ve 293 kişi hayatını kaybetmişti.

Ülkede özellikle Hayber Pahtunhva ve Belucistan eyaletlerinde son aylarda terör saldırıları arttı.

İslamabad, bu saldırıların Afganistan'da konuşlu Pakistan Talibanı (TTP) tarafından planlandığını ve yönetildiğini savunuyor, Afganistan ise bu iddiaları reddediyor.